Napište nám

Údržba a čištění

Nejdůležitější při péči o Váš koberec je vysávání. Koberec by měl být pravidelně vysáván, nejlépe 2x – 3x týdně.
 
Neméně důležité je čištění. Existují tři druhy čištění:
 
 
1. čištění suchou cestou
 
Nejnovější a nejefektivnější metoda čištění speciálním strojem. Horká chemikálie nebo suchá pěna je aplikována do povrchu materiálu. Silný proud vzduchu obratem vysaje nečistoty a zbytek chemikálie z hloubky materiálu. Hloubkové čištění zaručuje návrat k původní kvalitě koberce. Nedochází ke slepení kobercových vláken chemikálií, barvy se oživí a koberec získává svůj původní vzhled. Navíc je zbaven roztočů a má tak zdravotně-ekologickou hodnotu. Koberce je možné použít už půl hodiny po vyčištění.
 
 
2. čištění mokrou cestou
 
Jedním z čistících prostředků, které můžete obecně použít pro každý druh koberce je tzv. mýdlová voda. Tento roztok vytvoříte smícháním 1 dílu kvalitního pracího prostředku na čištění vlny a 15 dílů vlažné vody. Můžete též používat speciální prostředky na čištění koberců, které jsou na trhu dostupné. Nikdy nepoužívejte šampon zásaditý, saponáty pro domácnost nebo šampony s obsahem čpavku. Důležité je dodržovat ředění, případný silnější roztok způsobí potíže při odstraňování čistícího prostředku z koberce.Čistící roztok se rovnoměrně nanese na celu plochu koberce, na znečistěných místech se nečistoty odstraní vlhkým hadrem. Čištění je třeba provádět tak dlouho, dokud se z koberce vylučuje nečistota. Poté je třeba koberec nechat řádně vyschnout a následujících 24 hodin po něm nechodit.
 
 
3. strojové čištění
 
Metoda nazývaná též „parní čištění“, spočívá ve vstříknutí roztoku horké vody a saponátu. Špína je unášena vodou, která je téměř okamžitě odsáta vysoce výkonným systémem mokrého vysávání. Metoda je vhodná pro velmi špinavé koberce a v kombinaci s čištěním mokrou cestou, dokážete do původního stavu uvést i velmi špinavý a sešlapaný koberec.
Pokud použijete čistící stroj sami, je třeba dodržovat návod a nepřekročit koncentraci přísad uvedenou výrobcem. Pro dokonalý výsledek doporučujeme přenechat toto čištění profesionální firmě.


 
Údržba vlněných koberců
 
Střižní vlna dýchá, absorbuje vlhkost a v případě suchého vnitřního vzduchu ji opět předává zpět do ovzduší. Přirozenou vlastností kvalitní střižní vlny je obsah tuku, který částečně odpuzuje nečistoty a vlhkost a dává vlasu elastičnost.
 
Každý vlněný koberec nejprve pouští vlas. Při běžném použití a správné údržbě po 3 - 4 měsících přestane. Jedná se o vlastnost vlněné příze, v žádném případě se nejedná o vadu koberce.
 
  
U vlněných koberců postačí jednoduché vysávání prováděné po směru vlasu. Nepoužívejte rotační kartáče, které by mohly koberec poškodit.
 
 
2018 Nejlepsikoberce.cz – Internetová prodejna kusových a metrážových koberců Sunlight systems - tvorba e-shopů